Produktdata om våra solfilmer

3m solfilm

3M Black Shade – 1,5 års produktgaranti

Solfilmen 3M BS är tillverkad av färgad polyester. Black Shade -filmen reflekterar effektivt värmestrålningen och nästan all UV-strålning. Solfilmen är dessutom försedd med yta som skyddar mot repor.
3M BS-filmen krymper väl även på välvda ytor! Den kan även användas till att tona balkongglas.

Produkt ->3M BS 53M BS 153M BS 303M BS 45
Genomsläpplighet av synligt ljus6%14%31%44%
Reflektion av synligt ljus5%5%6%5%
Total reflektion av solenergi43%40%35%32%
Motverkan av UV-ljus.99%99%99%99%
Minskning av upptagning av värmestrålning30%26%20%16%
Minskning av reflektioner94%86%69%56%
llumar solfilm

Llumar ATR – 10 års garanti

Llumar ATR-solfilmen är metallbelagd flerskickts hybridfilmer. Den högkvalitativa filmen bleks inte alls under åren. Filmen har en repskyddad ytbeläggning.

Denna solfilm hindrar otroligt effektivt värmen att stråla in i bilen, på grund av sin metallytbeläggning, men den hindrar inte moderna mobiler att höras i bilen, till skillnad från andra metallbelagda filmer.

ATR-seriens filmer är så kallade hybridfilmer, som har ett tunnare metallskikt jämfört med vanlig metallbelagd solfilm. Förutom metallskiktet har ATR-filmen även ett lager polyester för att minska instrålningen av värme- och UV-strålning.

Produkt ->ATR 5ATR 20ATR 35ATR 50
Genomsläpplighet av synligt ljus5%29%39%53%
Reflektion av synligt ljus6%6%7%8%
Total reflektion av solenergi67%49%48%39%
Motverkan av UV-ljus99,9%99%99%99%
Genomsläpplighet för solvärme17%39%41%51%
Absorption av solvärme69%54%51%41%